تميز كردن لكه جوهر از خرقه و پارچه‌هاي نازك


تميز 
كردن لكه جوهر از خرقه و پارچه‌هاي نازك 

در شراي لكۀ جوهر هنوز تازه و مرطوب است، فوراً يه خرده نمك روي آن بريزيد و با حولۀ كاغذي با توجه به آن ضربه بزنيد (نماليد صرفا ضربه بزنيد) . نمك، جوهر را به خود جذب مينمايد و خاصيت لكه‌بري دارد . اين فعاليت را آن‌قدر تكرار كنيد تا لكه كاملاً از ميان برود . اما در حالتي كه لكه به خورد پارچه رفته باشد، آن نصيب را در لگني پر از شير قرار دهيد و بگذاريد يك سري ساعت خيس بخورد . روز آن‌گاه پارچه را با خودرو لباس‌شويي بشوييد . قاعدتاً با بيرون كردن پارچه از ماشين، لكۀ جوهر مي بايست محو شده باشد . براي لكه‌هاي سخت‌تر مي توانيد از قدري لاك‌پاك‌كنِ بدون استون به كار گيري نمائيد . بايد به امداد پد پنبه‌ايِ آغشته به لاك‌پاك‌كن، محل لكه را با اعتنا بماليد و پس از آن پارچه را در اتومبيل لباس‌شويي قرار دهيد . لاك‌پاك‌كن به‌عنوان پاك‌كنندۀ جوهر در سطوح سخت‌تري مثل سطح ميز هم قادر است كاربرد داشته باشد . ميتوانيد به جاي لاك‌پاك‌كن از الكل سفيد هم استفاده نماييد . 

تميز 
كردن لكه جوهر از كت و كاپشن، الياف ضخيم، فرش و رويۀ اثاثيۀ داخلي 

در مواردي كه قابليت و امكان قرار دادن وسايل لكه‌شده در اتومبيل لباس‌شويي وجود ندارد، مي‌توانيد از اسپري گيسو به كار گيري نماييد . براي اين فعاليت روي جوهر اسپري كنيد و آن‌گاه با يك تكه پارچۀ قابل انعطاف روي لكه فشار دهيد . به كمك اسپري مو مي توانيد به راحتي لكۀ جوهر را از بين ببريد . در‌صورتي‌كه جوهر روي فرش ريخته شده، از اسپري WD-40 به كارگيري كنيد كه قدرت لكه‌بري فوق‌العاده‌اي دارااست . محلول را روي جوهر اسپري نمائيد و بعد از آن يك تكه پارچۀ كهنه يا اين كه حولۀ كاغذي روي آن بكشيد تا تميز شود . درصورتي كه به هيچ‌ يك از اين‌ها دسترسي نداريد ميتوانيد از شيشه‌پاك‌كن امداد بگيريد تا لكه به خير و خوبي زدوده شود . 

پاك 
كردن لكه جوهر از سطوح چرمي تا به اكنون غالب به پاك كردن جوهر از سطوح چرمي شده‌ايد؟ بعيد ميدانم . در شايسته ترين موقعيت صرفا قوي به تميزكردن اين سطح ها شده‌ايد و از شر لكه‌ها خلاص نشده‌ايد . اين توشه پاره اي آب روي موضع چرمي بريزيد . بايد بدانيد كه درصورتي كه آب به چرم سرايت كند قادر به تميز كردن لك جوهر نخواهيد بود . فقط وقتي كه آب روي چرم باقي بماند و به آن نفوذ نكند، امكان لكه‌بري وجود دارد . درحال حاضر كافي است از اسپري مو، لاك‌پاك‌كنِ بدون استون يا الكل سفيد براي زدودن جوهر به كارگيري كنيد . در نهايت براي اجتناب از كم آب شدن و نگهداري از سطح چرمي از روغن يا نرم‌كنندۀ چرم استعمال كنيد . 

به حافظه داشته باشيد كه هيچ گاه نبايد لكۀ جوهر را بماليد . تنها كافي است به آن ضربه بزنيد . يادتان باشد كه مقطع لكه‌بري زياد حياتي هست . لكۀ جديد هميشه راحت‌تر پاك مي گردد . فرآورده پارچه و سطحِ لكه‌شده هم اهميت دارااست . براي سطوح گوناگون مي بايست از مواد متفاوتي به كارگيري نمائيد . 

در اين مقاله به اجمال منزه كردن لكه جوهر از لباس، فرش و چرم را توضيح داديم . شما چه تجربه‌اي در اين باره داريد؟ سخت‌ترين لكه‌ها را مي‌شناسيد؟ راهي براي از دربين بردنشان يافته‌ايد؟ چقدر با روش‌هاي لكه‌بري آشناييد؟ تاكنون از اين روش‌ها استعمال كرده‌ايد و تاءمل مي كنيد نتيجۀ عمل رضايت‌بخش بوده؟ لطفاً نظراتتان را با ما در در ميان بگذاريد . 
نوشته شده توسط علي پور | ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۱۸:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |