شرلينگ (Shearling)، زنده يا مرده؟

مطالب 
متفرقه شرلينگ 
(Shearling)، زنده يا مرده؟ كت 
تنظيم گرديده از شرلينگ شرلينگ، 
پوست گوسفند هست نه پشم گوسفند عمده مردمان فكر مي نمايند شرلينگ پشم گوسفنداني است كه هنوز زنده‌اند . اين صحيح نمي باشد . براي تهيۀ "شرلينگ"، پشم بره يا اين كه گوسفند (معمولاً يك ساله) را ميچينند . آن‌گاه حيوان را مي كشند و پوست را همپا با پشم كوتاه روي آن دباغي و رنگ مينمايند . در اين صفحه، يكسري از توليد ها تنظيم شده از شرلينگ را مي‌توان ديد . 

به 
جاي چرم طبيعي، از چه گزينه‌هايي مي‌توانيم استعمال كنيم؟ گزينه‌هاي 
متعددي وجود دارند كه مي‌توان به جاي چرم استفاده كرد: 
تنظيم 
شده از الياف گياه پادشاه دانه كفش 
تنظيم شده از الياف شاهدانه 

كتان و كتان جلا داده شده: الياف كتان از ساقۀ گياه كتان تهيه ميشوند . كتان جلا داده شده، بادوام و با كيفيت است، از لحاظ ظاهر مانند ابريشم هست و به كارگيري از آن در صنعت نساجي كاملاً با محيط زيست هماهنگ است . معمولاً از كتان جلا داده گرديده براي تهيۀ روتختي، پرده و ملحفه به كارگيري مي‌شود البته از نوع سبك آن براي تهيۀ جامه نيز به كار گيري مي شود . 

الياف تهيه و تنظيم شده از گياه شاهدانه: از اين الياف براي تهيۀ كفش‌هاي تابستانه و كيف و توليدات ديگر استفاده مي‌گردد . براي مشاهدۀ يكسري از توليدها تنظيم گرديده از اين الياف به اين ورقه مراجعه فرماييد . 

كائوچو: از كائوچوي ارگانيك و مصنوعي براي ساختن گزيده از كيف، كفش و چكمه يا كل آن استعمال مي گردد . در اين برگه مي توانيد يك‌سري از گالش‌هاي درست شده از كائوچو را ملاحظه كنيد . 

كرباس: از الياف پنبه، كتان يا اين كه كنف ساخته مي‌گردد . 
چرم 
مصنوعي 
چرم مصنوعي: چرم مصنوعي از لحاظ حقوق حيوان ها گزينۀ مناسبي مي باشد ولي اينكه آيا براي محيط زيست نيز مطلوب مي باشد بستگي به دسته آن دارااست . 
در تهيۀ عمده توليدها چرم تصنعي از مواد پلاستيكي نظير PVC و PU به كارگيري مي‌شود: PVC: در مقطع توليد PVC از موادي استعمال مي‌گردد كه به محفظه زيست آسيب مي‌زنند . علاوه بر اين، در زمان توليد چرم مصنوعي از PVC از مواد افزودني براي نرم كردن آن به كارگيري مينمايند كه اين مواد نيز براي طبيعت مضر مي‌باشند . همچنين، PVC تجزيه‌ناپذير ميباشد . 
پلي‌يورتان يا اين كه PU: پلي‌يورتان، نسبت به PVC گزينۀ بسيار مناسبتري مي باشد زيرا به طور ارگانيك قابل انعطاف مي‌باشد و نيازي به افزودن مواد نرم كنندۀ خطرناك به آن نمي‌باشد . علاوه بر اين، PU، تجزيه‌پذيراست و ميتواند به طبيعت برگردد . 


چرم چوب پنبه (Cork leather): امروزه بعضا از ساخت كنندگان مطرح جهان از چوب پنبه براي تهيۀ چرم مسئله مصرف در كفش ها، كمربندها به كار گيري مينمايند . چرم چوب پنبه بادوام، ضد آب و سبك ميباشد و گرد و غبار و كثيفي را دفع مي كند . براي ساخت چوب‌پنبه، واجب نمي باشد درختي جدا شود بلكه لايه‌هاي بيروني درخت تراشيده ميشود و پس از ۹ سال مي‌توان اين كار را تكرار كرد . به همين دليل، ايجاد محصولات چوب‌پنبه به طبيعت آسيبي نمي‌زنند . براي ديدن نمونه‌هايي از كالاهاي تنظيم شده با چوب‌پنبه به اين وب سايت مراجعه نمائيد . 
چرم 
تنظيم شده از پوست درخت چرم 
تهيه و تنظيم گرديده از پوستۀ درخت 
خرقه پوست درخت (Barkcloth): براي تهيۀ اين ماده، از پوست درختان موراسه به كار گيري ميشود . براي تهيۀ اين جور پوست، درختي قطع نمي شود بلكه هر 9 ماه يك توشه پوستۀ خارجي درخت كنده مي شود . براي مشاهدۀ رويه تهيۀ اين گونه پوست به اين كاغذ مراجعه نمائيد . 

چرم با به كارگيري از پوست آناناس: بازه مقطع زيادي از استفاده از اين گونه چرم كه كاملاُ با محيط زيست سازگار مي باشد نمي‌گذرد . 
Ultrasuede: اين ماده از نظر ساختار مشابه چرمي هست كه از لايۀ داخلي پوست حيوانات تهيه مي‌شود اما زياد بادوام‌تر مي‌باشد . اين ماده صد درصد از ميكروفيبرهاي بازيافت گرديده از وسايل تكنولوژيكي سابق مثل تلويزيون‌هاي به دور انداخته شده ساخته مي‌شود . اين ماده براي تهيۀ كفش بسيار مناسب هست و ماركهاي معروفي نظير Puma، از آن در توليد يك سري از كفش‌هاي خود استفاده مينمايند . براي ديدن تعدادي از توليدها تهيه و تنظيم گرديده از اين جور چرم، به اين پيوند مراجعه كنيد . 
رامي: رامي، نوعي گياه مي باشد كه در صنعت نساجي مورد به كارگيري قرار مي‌گيرد . 
براي مشاهدۀ يك‌سري از توليدات رامي، روي اين لينك و پيوند كليك نمائيد . 

كلرنول (Chlorenol): در سال‌هاي اخير، ماده‌اي به اسم كلرنول ساخته گرديده ميباشد كه مانند چرم ارگانيك نفس مي‌كشد، از پا به خير حفظ مي‌كند، موقعيت استرچ و زياد سهل وآسان داراست و زياد سبك‌تر از چرم هست . كلرنول از فيبرهاي سلولز، پلي‌يورتان و پلي‌آميد ساخته ميشود و تجزيه‌پذير و هماهنگ با طبيعت مي‌باشد . از كلرنول براي تهيۀ كفش‌هاي ورزشي استعمال ميگردد . اين كفش‌ها را حتي مي‌توان در اتومبيل لباسشويي انداخت و شست . در كفش‌هاي برند Nike از اين ماده با نام durabuck و در مارك‌هاي ديگر با نام Hydrolite اسم برده مي‌گردد . 
با ارتقاء تقاضا براي كالاهاي غير چرم بادوام و زيبا، تروتميز بر كيفيت توليدات غير چرم و همچنين، تعداد توليد كنندگان محصول ها غير چرم افزوده ميشود . در وبسايت پيتا ميتوانيد ليستي از اين ايجاد كنندگان را مشاهده فرماييد . 

چه طور 
مي‌توانيم به خشونت و ظلم و آسيب صنعت چرم نقطه نهايي دهيم؟ به تيتر مصرف كننده، ما تصميم مي‌گيريم كه آيا صنعت چرم برقرار بماند يا اين كه اين خشونت براي هميشه به مورخ سپرده شود . 

سمبلهاي 
در بين المللي براي نشان دادن جنس كالا سمبلهاي 
مورد استفاده روي برچسب كالاها براي معلوم كردن مال كالا هيچ گاه توليد ها چرم ارگانيك نخريم و در موضوع خشونت صنعت چرم و گزينه‌هاي گوناگون به ديگران دورانديشي بدهيم . براي اينكه بدانيد آيا در تهيۀ كالا از چرم طبيعي استفاده شده است، همواره به برچسب كالا نگاه نمائيد . براي معين كردن محصول جنس از سمبل‌هاي بين‌المللي به كار گيري ميگردد . 
اين شكل، اين سمبل‌ها را نشان مي‌دهد: 
A: 
پشم 
B: 
پارچه 
C: 
چرم 
D: 
چرم ارگانيك كه با يك لايه از مواد تصنعي و مصنوعي پوشيده شده است 
E: 
مواد ديگر (پلاستيك، چوب پنبه، چوب، صفحه و غيره) 
لطفاً كالاهايي كه روي برچسب آن ها سمبل C يا اين كه D را مي‌بنيد نخريد . 

سمبلهاي 
مربوط به جنس كفش سمبلهاي 
مسئله به كارگيري روي برچسب كفش براي معلوم كردن فرآورده كفش 
در قضيه كفش‌ها، هميشه سه آرم وجود دارااست كه مشخص مي‌كنند روي كفش، داخل كفش و كف كفش هر كدام از چه موادي ساخته گرديده مي باشد مثلاً بر پايه برچسب زير، روي كفش از چرم طبيعي، نصيب داخلي كفش از پارچه و كف كفش از ساير مواد صحيح شده مي‌باشد . 

ويدئوهاي 
بيشتر صنعت 
چرم در 60 ثانيه 
صنعت 
چرم سگ در چين 

سَم روي پوست ما 
"سَم روي پوست ما" اسم فيلم مستندي هست كه شبكۀ رسمي آلمان، ZDF، در مورد چرم و خز ارگانيك تهيه كرده مي باشد . اكثر صحنه‌هاي اين فيلم آنقدر گويا مي باشند كه نيازي نمي‌باشد تماشاچي حتماً لهجه فيلم را بفهمد . در حالتي كه به سلامتي خويش و خانواده‌تان اهميت مي‌دهيد يا طرفدار دستمزد بشر، حقوق و دستمزد حيوان‌ها يا اين كه محيط زيست هستيد، حتماً اين فيلم را نگاه كنيد . 

اين 
فيلم، صنعت چرم و خز را از چهار جنبۀ مختلف تحليل كرده است: 
تن درستي 
مصرف كنندگان دستمزد 
بشر محفظه 
زيست دستمزد 
حيوانات تهيه و تنظيم كنندگان اين فيلم ابتدا به منطقۀ هزاريباغ در شهر داكا، پايتخت بنگلادش، مهاجرت كرده‌اند و مراحل توليد چرم را ثبت كرده‌اند (هزاريباغ منطقه‌ايست كه بيشترين توليد چرم در بنگلادش را داراست و يكي از آلوده‌ترين نقاط روي زمين است) . سپس به مزارع ايجاد خز در چين رفته‌اند و تا جايي كه صاحبان مزارع خز اجازه داده‌اند، روند ساخت خز حقيقي و واقعي را تصويب كرده‌اند . 
نوشته شده توسط علي پور | ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۵۳:۱۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |