چرم چه چيزي است

چرم 
چه چيزي است ؟ به عملياتي كه بر روي پوست بعضي از حيوان‌ها انجام مي گيرد تا از كالا فاسد شدني به كالا مرغوب و ماندني و با قيمت فراوان تبديل شود، چرم گفته مي شود . اهميت توليدها چرمي في مابين صنايع دستي تا حدودي مربوط به ساختمان فيزيكي مي باشد، چون چرم ماده اي كه در جريان دباغي مي توانايي آن را مثل مخمل، نرم كرد و يا به راه و روش حرارت دادن شديد شكل هاي مختلفي به آن داد . 

خريد 
زمان آشنايي با اصول معرق كاري چرم 

چرم-چيست 


روند 
فراهم سازي چرم : فرآيند آماده سازي چرم مشتمل بر خيساندن يا سطح شستشو در حوضچه هاي مخصوص، سطح مو زدايي يا اين كه آهك زني ،مرحله آهك زدايي، سطح لش زدايي ، منزه كردن فيس پوست، سطح آنزيم دادن، دباغي كردن، آبگيري، تراش، كاغذ كردن، دسته كردن و قلمزني روي چرم مي باشد . 


قابليت 
ها و تكنيك هاي به كار گيري از چرم : 1- 
قالب گيري 
2- 
بافت دوخت 
3- 
حكاكي و قلمزني روي چرم 
4- 
نقاشي روي چرم 
5- 
سوخت و معرق چوب 
6- 
گلدوزي روي چرم 
7- 
باتيك روي چرم (به كليه تكنيك هاي طراحي و نقش اندازي روي چرم) 

مراحل 
تهيه تابلو فرش به وسيله پوست و چرم : آن‌گاه از گزينش كردن طرح ، رنگ، و بعد ها فعاليت موضوع نظر، الگو سازي انجام مي شود . آن گاه از آن چرم برش مي خورد و تكه هاي مثل پازل كنار نيز چيده مي شوند . تكه ها با چسب مخصوصي به آستري چرمي مي چسبند . در قسمت بعدي سوراخ هايي در حاشيه تكه هاي پوست زده شده و بعد از آن از آن به نوارهاي چرمي باريك دوخته مي شوند . 

كليه اين بخش ها با دست انجام مي گيرد كه كيفيت آن بسيار بالا مي رود . 

چسب 
هاي مسئله به كارگيري : بيندر، چسب كفش، چسب چرم 
به كليه كارهاي كه روي چرم انجام مي گردد معرق مي گويند . به تيتر نمونه كارهاي سوراخكاري و تكه چيني . 

1- 
سوراخكاري : (به وسيله دستگاه ليزر ، هويه، تيغ هاي جراحي، سوزاندن) 
2- 
تكه چيني و دوخت يا چسباندن آن ها در كنار نيز و به وسيله داغ كردن و چاپ نقش (روي چرم طبيعي) 

هنر 
معرق چه مي‌باشد ؟ يكي از زيباترين هنرها و صنايع دستي كشور ايران ، هنر معرق كاري چرم مي باشد . هنر معرق نوعي تزيين است كه در آن قطعاتي مشابه با بخش بندي هاي طرح از لايه هاي هم ضخامت از قطعات، كنار هم به ترتيب تشكيل شده مي‌باشد . اين منش يك گونه معرق كاري مي باشد . شاخه هاي متعدد هنر معرق كاري دربرگيرنده : معرق كاري روي چوب ، معرق كاري روي كاشي و معرق چرم اسم برد مي شود . 

يادگرفتن 
شناخت با اصول معرق كاري چرم 

هنر-معرق-چيست 


تاريخچه 
معرق كاري : نشانه ها ، متن ها و كتاب ها در مقطع پيشين تاريخ جمهوري اسلامي ايران و نگارگري هايي كه در اثر ها باستاني چشم مي شود نشان دهنده اين ميباشد كه ايرانيان دير باز از چرم براي كفش و ابزارهاي جانبي و اسباب و اثاث ديگر استعمال مي كردند . 

از استارت قرن چهارم تا قرن نهم و دهم فصل جديد اي در هنر كتاب سازي گشوده شد و تعدادي دسته جلد تزئيني خلق و خوي شويد كه آن ها جلدهاي سوخت يا (سوخته) و معرق بوده هست . در قبل دور هنر نوشتن روي چرم وجود داشت ولي به طور ظريف نمي توان اين فن را توصيف كرد چون در آن برهه زماني كه ورقه در اختيار آدم نبود مطالب روي چرم مي نوشتند و به نسل هاي بعد از خويش به يادگار مي گذاشتند . 

نمونه آن نشانه‌ها قرآن كريم مي‌باشد كه در اسلام جهت ماندگاري طولاني دوران روي چرم متن شده هست . هنر خودكار زني روي چرم يك عدد از بي مثل و كهن ترين حرفه از رشته هاي صنايع دستي بوده كه متاسفانه به دلايلي از بين رفته است . 

در مقطع صفويه به برهان جذاب بودن و شوق و اشتياق هنرمندان ايراني، هنر تشعير طلا كاري و نقاشي هم در سوخت معرق به فعاليت گرفته شد و تا اين مدت آنچه كه فعاليت مي شد بر روي جلد، به خصوص جلد قرآن بود . اين خط مش تا حدود سال 1300 هجري خورشيدي ادامه داشت كه در اين زمان دگرگوني مضاعف بزرگي در هنر سوخت معرق به وجود آمد . اين تغيير شگرف به وسيله مرحوم استاد مير محمد معلم خوشنويس و مرحوم استاد تقي كلباسي بنيان گذار شد و اين بعد، اين هنر علاوه بر جلدهاي قرآن و كتاب هاي نفيس در تهيه تابلو هم بكار گرفته شد . 

استدلال نام گذاري اين رويه يا هنر به كارگيري از رنگ هاي تيره، غير روشن است، زيرا براي انتقال نقش به پوست قالب را داغ مي نمايند و با گذاشتن آن بر روي پوست، در واقعيت پوست را مي سوزانند كه به رنگ قهوه اي خيلي تيره در مي آيد، آن را سوخته مي نامند . 

فرآيند تبديل تابلو سوخت به ترتيب دربرگيرنده مهيا سازي پوست، طراحي، معرق كاري، منبت كاري ، نصب قطعات، لايه چيني، خوشنويسي (لينك به عصر سايت) و اجراي جزئيات طرح است . 

هنر معرق كاري سال ها متعددي كه در كشور‌ايران و بعضي از كشورهاي ديگر مانند هند و يكسري ميهن آسيايي ديگر از هنرهاي فراوان كاربردي مالامال مصرف مي باشد . معرق كاري چرم يك عدد از حرفه هاي هنري پرطرفدار و اندك هزينه مي باشد . 


دوره 
يادگرفتن معرق كاري روي چرم : مركز فراگيري مجازي پارس زمان يادگرفتن معرق كاري روي چرم توسعه يافته را در كمترين مقطع به دانشپذيران به هنر و صنايع دستي مي آموزد كه علاوه بر فراگيري گواهي نيز ارايه مي دهد كه براي يادگيري بخش اعظم علاقمندان، معرق چرم روي سفال نيز آموزش مي دهد .

نوشته شده توسط علي پور | ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۴:۲۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |